Uzņēmējdarbības temperatūra Latvijā ir mērena, bet ar pozitīvu tendenci uzsilt – tā secināts ekspertu diskusijā par uzņēmējdarbības attīstību “Uzņēmējdarbības temperatūra 2025: vēss, remdens vai karsts?”, ko organizēja “StartSchool” sadarbībā ar Latvijas Investīciju un attīstības aģentūru, Latvijas Darba devēju konfederāciju un “Junior Achievement Latvia”. Eksperti norāda – lai attīstītu uzņēmējdarbību Latvijā, ir svarīga izglītība, drosme un atbalsta iespējas reģionos. Tāpat secināts, ka jauniešu interese par uzņēmējdarbību Latvijā pieaug, tomēr veiksmīgai attīstībai nepieciešama ilgtermiņa pieeja, kvalitatīva izglītība un piemērota vide, kas iedrošina uzsākt savu biznesu, ne tikai Rīgā, bet arī reģionos.
Diskusija tika organizēta, jo pēdējā gada laikā Latvijas uzņēmējdarbības ekosistēmā un sabiedrībā kopumā vērojama jauna tendence – cilvēki kļūst piesardzīgāki, mazāk gatavi uzņemties riskus, būtiski audzis arī likvidēto uzņēmumu skaits. Latvijas Darba devēju konfederācijas vadītājs Kaspars Gorkšs norādīja: “Uzņēmējdarbība ir risks, un ne visi ir gatavi to uzņemties. Daudzi izvēlas stabilāku vidi, piemēram, darbu publiskajā sektorā, kur vakanču skaits pieaug. Ja gribam redzēt vairāk jaunuzņēmumu, primāri ir jārunā par zināšanām – tieši atbilstoša kvalifikācija un izglītība rada pārliecību un drosmi spert pirmos soļus un uzņemties risku.”
Līdzīgu viedokli pauda Latvijas Investīciju un attīstības aģentūras direktore Ieva Jāgere, uzsverot, ka “uzņēmējdarbības pamats ir atbilstoša izglītība, kam jāsākas jau skolā. Šobrīd situācija Latvijā pakāpeniski, bet uzlabojas – aizvien vairāk jauno uzņēmēju piedalās pirmsinkubācijas un inkubācijas programmās – tikai šogad vien pieteikušies jau vairāk nekā 170 topošie uzņēmēji.”
“Junior Achievement Latvia” vadītājs Jānis Krievāns uzsvēra: “Pieaug jauniešu interese par uzņēmējdarbību, bet tas ir ilgtermiņa process. Jauniešu motivāciju uzsākt savu biznesu ietekmē veiksmes stāsti, piemēram, jaunuzņēmumu dibinātāju, sporta vai mūzikas pārstāvju pieredze, tomēr kavējoši faktori joprojām ir bailes, nedrošība, ideju un, protams, arī finansējuma trūkums. Mēs veidojam pasākumus visā Latvijā, lai uzņēmējdarbības gars būtu jūtams arī ārpus galvaspilsētas.” Atsaucoties uz pieaugošo skaitu likvidēto uzņēmumu, viņš skaidroja, ka “uzņēmumu likvidācija ne vienmēr ir negatīva, tā var nozīmēt vides attīrīšanos. Jautājums – kāpēc uzņēmumi tiek slēgti, un ko no tā varam mācīties?”
Jaunuzņēmuma dibinātāja Evelīna Pārkere uzsvēra pieredzes nozīmi: “Pirmais uzņēmums bieži vien ir mācību projekts – vieta, kur kļūdīties un augt. Daudziem ir idejas, bet nav skaidrs, kā tās realizēt. Tāpēc īpaši svarīga ir vide, kurā var droši testēt savas ieceres. Tikpat būtiska ir arī uzticama komanda – cilvēki, ar kuriem kopā var īstenot iecerēto.”
Eksperti akcentēja nepieciešamību runāt arī par neveiksmēm un īstenot mācību programmas, kurās iespējams iegūt praktiskas iemaņas un zināšanas, lai sapņotājus pārvērstu darītājos. “Latvijas konkurētspējas pamats ir cilvēkresursi – komandā svarīga ir katra kompetence, un talantīgi speciālisti būs vajadzīgi vienmēr un visur,” norāda eksperti. Diskusijas dalībnieki vienprātīgi secināja – lai Latvijā attīstītos veselīga uzņēmējdarbības vide, nepieciešams ilgtspējīgs atbalsts, sākot no kvalitatīvas izglītības līdz finansējumam.
Tikai drosmīgi un mērķtiecīgi cilvēki spēj pārvarēt bailes, lai no idejas izaugtu veiksmīgs uzņēmums. Tāpēc vēl līdz 13. aprīlim interesenti ir aicināti pieteikties informācijās tehnoloģiju un jaunuzņēmumu izglītības programmā “StartSchool”. Programma piedāvā bezmaksas mācības, kas iedalītas divos moduļos – tehnoloģijas un bizness. Dalībnieki apgūs pamatzināšanas programmēšanā, vienlaikus rodot izpratni arī par dažādiem ar programmēšanu saistītiem procesiem, jo ikviena jauna produkta radīšanā šīs prasmes ir kritiskas. Papildus dalībnieki iegūs visaptverošas zināšanas par jaunuzņēmumu veidošanu un vadību, ideju ģenerēšanu, prototipu izstrādi, mārketingu, pārdošanu un investīciju piesaisti. Programma ietver praktiskas darbnīcas, uzņēmumu apmeklējumus, hakatonus un prezentāciju treniņus, lai attīstītu prasmes darboties jaunuzņēmumu vidē. Kopumā mācības, kas sāksies šī gada augustā, ilgs 12 mēnešus.